Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach ma zaszczyt zaprosić na wystawę Kierownika GRUPY JANOWSKIEJ – HELMUTA MATURY w Galerii „ANTRAKT” przy ul. Gen. J. Hallera 28. Wystawę można oglądać i podziwiać od 8 listopada do 4 grudnia 2016 roku. Wystawa jest częścią obchodów 70-lecia Grupy Janowskiej 1946-2016.
ZAPRASZAMY na FINISAŻ , czyli uroczyste zamknięcie wystawy 29 listopada br. o godz.17.30 !!!
Kilka słów o artyście…
Helmut Matura (1941–2011)
Helmut Matura urodził się w 1941 roku. Pierwsze spotkanie Helmuta Matury z artystami skupionymi wokół Ottona Klimczoka to lata 50. Od dziecka fascynowały go barwy i piękne pejzaże. W roku 1955 podjął naukę w Liceum Plastycznym w Krakowie, niestety nie ukończył szkoły, ponieważ wybrał grę w hokeja. W tym czasie został zawodnikiem górniczego Klubu Naprzód Janów, a także podjął pracę w Kopalni „Wieczorek” jako pracownik dołowy. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako kombajnista. Po przejściu na emeryturę w 1985 roku powrócił jednak do dawnej pasji i ponownie wstąpił do ciągle działającego przy kopalni „Wieczorek” zespołu. Po śmierci Ottona Klimczoka i odejściu w 1971 roku Zygmunta Lisa, grupa artystyczna miała kilku instruktorów między innymi Barbarę Kaczmarek i Adama Plackowskiego. Nie wywierali oni jednak większego wpływu na to co się działo. Mimo legitymizowania się akademickim dyplomem byli bardziej kolegami niż mistrzami. Sam zespół też się zmieniał – jedni twórcy umarli, jedni odchodzili, ale na ich miejsce przybywali nowi. Jeszcze inni po latach powracali. Takim, jak się później okazało bardzo szczęśliwym powrotem, było ponowne przystąpienie do grupy Helmuta Matury. Helmut Matura uprawiał malarstwo olejne, grafikę i akwarele. Nazywany mistrzem pejzażu, doskonale oddawał na płótnie ulotny nastrój. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje pejzaż przemysłowy, niejednokrotnie deformowany. Zawsze aktywny artystycznie, małomówny, wrażliwy i wspaniały kolega.
„… Był zdolny, inteligentny i świadomy wszelkich zjawisk artystycznych we współczesnej i klasycznej kulturze, do tego bardzo charyzmatyczny. Nic więc dziwnego w niedługim czasie to jemu powierzono prowadzenie grupy. Spełniał się w tym całkowicie, organizował warsztaty, plenery i wystawy. Dbał aby członkowie grupy brali udział w konkursach, organizował spotkania z innych zespołami, przyciągał swoją postawą nowych członków. To najprawdopodobniej pasja i zaangażowanie pozwoliło mu przeprowadzić grupę Janowską przez czasy chyba najtrudniejsze. Otóż na fali likwidacji przyzakładowych domów kultury w czasach restrukturyzacji w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku zlikwidowano również dom kultury działający przy kopalni „Wieczorek”. Matura próbował przenieść działalność grupy do utworzonej z byłego magla w Nikiszowcu galerii, ale ponieważ na prowadzenie galerii nie było funduszy idea upadła, a sam obiekt przejęło Muzeum Historii Katowic. Grupa znalazła jednak dla schronienie i bardzo okazałą pracownię w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”, gdzie twórcy działają do dnia dzisiejszego.
Znając i rozumiejąc podobną sytuację innych zespołów Matura zaproponował przystąpienie do grupy malarzom związanym z innymi likwidowanymi domami kultury. I tak do zespołu trafili między innymi Paweł Kurzeja, Dieter Nowak, czy Andrzej Górnik. O grupie znowu zaczęło być głośno. Tym bardziej że zadbano także o huczne obchody kolejnych jubileuszy jej powstania (50. i 60. lecia) połączone z wystawami prac zarówno dawnych jak i obecnych członków. W tej atmosferze do zespołu sami zaczęli się zgłaszać amatorzy malarstwa z całego województwa, grupa stała się najprężniej działająca i najbardziej rozpoznawalną, co miało również przełożenie na liczbę organizowanych wystaw i zdobywanych nagród. Helmut Matura zmarł w październiku 2011 roku, pozostawił po sobie wiele pięknych obrazów, które znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych jak i muzealnych, ale przede wszystkim pozostawił grupę przyjaciół z zapałem oddający się swojej pasji. Taką grupą jest obecnie jest Grupa Janowska…” /fragment wypowiedzi Pani Soni Wilk/
Obrazy Helmuta Matury zostały wypożyczone z kolekcji: Pani Jolanty Dalida-Matury, Pana Marka Augustyniaka oraz z Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach
Galeria „Antrakt”:
– poniedziałek – piątek w godzinach od 14.30 do 20.00
– sobota od 10.00 do 14.00
ZAPRASZAMY!!!