Filia nr 1 : obrońców Westerplatte 10

Wierzyliśmy w Polskę – widowisko poetycko-muzyczne
15 czerwca 2022
Główna Kluby i sekcje ul. Obr. Westerplatte 10 Dla młodzieży i dorosłych Wierzyliśmy w Polskę – widowisko poetycko-muzyczne

Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza zapraszają 15 czerwca 2022 roku na widowisko słowno-muzyczne pod tytułem „Wierzyliśmy w Polskę” , z okazji 100.  rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
20 czerwca 1922 roku wojska polskie pod wodzą generała Szeptyckiego przekroczyły most graniczny na Brynicy. Część Górnego Śląska znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej. To tutaj, w Szopienicach miały miejsce kluczowe dla dziejów regionu, a także historii kraju wydarzenia, które nie mogłyby nastąpić, gdyby nie entuzjazm i poświęcenie działaczy plebiscytowych oraz powstańców – „wierzących w Polskę”. Atmosferę tamtych dni przypomni montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów VI LO im. Jana Długosza. Składają się na niego przede wszystkim wiersze oraz odezwy, drukowane w „Powstańcu”, „Kocyndrze” czy „Górnoślązaku”, a także fragmenty życiorysów szopieniczan, walczących w latach 1919-1921 z Niemcami. Spektakl będzie wystawiony w oryginalnej przestrzeni szkolnego strychu – pamiętającej czas, gdy gmach liceum był siedzibą sztabu III powstania śląskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
15 czerwca 2022 - plakat