Filia nr 2 : Plac pod Lipami 1

SZTUKA I DIZAJN – cykl filmów edukacyjnych on-line
3 listopada 2020
Główna Kluby i sekcje Plac pod Lipami 1 SZTUKA I DIZAJN – cykl filmów edukacyjnych on-line

Kochani! We wrześniu odwiedziła nas w Giszowcu Pani profesor Irma Kozina z dobrą nowiną, że w ramach dofinansowania ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci” powstanie cykl filmów edukacyjnych „Sztuka i Dizajn w XX i XXI wieku”.
W ramach tego projektu krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowali pięć filmów dokumentalnych, których tematem są wybrane przez nich zagadnienia z zakresu planowania przestrzennego, architektury i dizajnu.

Jeden z odcinków poświęcony jest Giszowcowi i kontrowersji wokół koncepcji tego Miasta-Ogrodu. Pani profesor i jej gość, dr Peter Martyn z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk podając przykłady, powołując się na ideę Ebenezera Howarda i zamysł planowania przestrzennego zastosowany przez Emila i Georga Zillmannów, zanegowali związek rozważań E. Howarda z założeniem kolonii robotniczej w Giszowcu.
Zobaczcie zatem odcinek cyklu przedstawiający koncepcje i kontrowersje wokół Miasta-Ogrodu w Giszowcu:

Polecamy również pozostałe arcyciekawe odcinki cyklu na kanale YT:

Jako pierwszy zrealizowany został dokument śledzący dzieje dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach. Wątek ten powiązano z kwestią obrony Katowic w trakcie inwazji niemieckiej we wrześniu w 1939 roku, jakkolwiek główny nacisk położono na architekturę modernistycznego pawilonu, zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Kazimierza Wędrowskiego. Kolejne filmy to, badające historię pierwszej maszyny parowej inicjującej rewolucję przemysłową na Górnym Śląsku, a także specyfikę powiązań pomiędzy architekturą i akustyką współczesnych gmachów filharmonii i rewolucję w zakresie dizajnu zainicjowaną projektami ceramicznymi Lubomira Tomaszewskiego.