Kochani, dziś świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione w 1995 roku z inicjatywy UNESCO i w wielu krajach w ten wyjątkowy dzień ludzie obdarowują się książkami albo czerwonymi różami.
Skąd ten zwyczaj? Otóż:
Jako pierwsi Święto Książki zorganizowali Hiszpanie już w 1930 roku. Jest to data wiązana z dniem Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowują wtedy kobiety czerwonymi różami, które symbolizują krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego, kobiety odwdzięczają się podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia ustanowiono Światowym Dniem Książki, również dlatego, że na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, mi.in.: Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare’a i Inca Garcilaso de la Vega, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova.
Świętujmy dzisiejszy Dzień Książki hucznie, mimo przebywania w domu. Podpowiemy Wam, co w ramach obchodów święta można dziś znaleźć w sieci.
Zerknijcie na spotkania on-line z pisarzami. Polecamy spotkanie z Chrisem Carterem, które poprowadzi Sonia Draga. Chris Carter to popularny pisarz znany z thrillerów i kryminałów. Jego wnikliwe i mroczne powieści zyskały fanów na całym świecie. Głównym bohaterem jego powieści jest detektyw Robert Hunter.
Spotkanie on-line o godz. 18.00 na stronie FB wydawnictwa Sonia Draga
https://www.facebook.com/events/2520569371589986/
Agencja Autorska Opowieści zaprasza na serię wirtualnych spotkań na żywo z Pisarkami i Pisarzami. Od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00 na stronie FB Agencji goszczą ludzie kultury, którzy opowiadają o literaturze i o swojej pracy. Zza biurek, z terenu, z Polski i z dalekiej Północy, specjalnie dla Was – Opowieści W Czasach Zarazy:
23 kwietnia spotkanie z Karoliną Bednarz – japonistką, podróżniczką, reporterką i założycielką wydawnictwa i księgarni Tajfuny. Pisarka opowie o swojej najnowszej książce „Kwiaty w pudełku”, opisującej losy kobiet w Japonii. Mało który kraj budzi w nas tak silne skojarzenia. Zachwycamy się technologią (super szybkie pociągi, roboty), tradycją (ceremonia herbaciana, ikebana). Powtarzamy hasła z reklam: „kraina gejsz i samurajów”, „kraj kwitnącej wiśni”. Dlaczego mamy tak silnie zakodowany w sobie obraz „Dalekiego Wschodu”? I jak wygląda życie w Japonii naprawdę?
Spotkanie on-line o godz. 19.00 – https://www.facebook.com/agencjaopowiesci/
Następnego dnia pod tym samym adresem i o tej samej godzinie – spotkanie z Joanną Gierak-Onoszko. To dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. W swoich reportażach i felietonach często porusza kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka. Bardzo głośno o jej ostatniej książce „27 śmierci Toby’ego Obeda”.
Unia Literacka zaprasza na spotkania z Miłoszem Biedrzyckim (poeta „pokolenia Brulionu”, czyli grupy literatów skupionych wokół kultowego pisma, w skład którego wchodzili m. in.: Świetlicki i Podsiadło). W trakcie spotkania 23.04. o godz. 18.00 będą czytane wiersze stare, nowe, publikowane i niepublikowane wcześniej.
https://www.facebook.com/unia.literacka/
Dzień później, pod tym samym adresem i o tej samej godzinie, spotkanie on-line z Jakubem Żulczykiem, autorem Czarnego Słońca i Ślepnąc od świateł.
Zapraszamy też do zerknięcia na strony Wydawnictwa Marginesy. Skoro Święto Książki wywodzi się z Katalonii, w takim razie nie może zabraknąć wśród prezentowanych autorów najsłynniejszego chyba Katalończyka – Jaume Cabre.
Wydawnictwo organizuje wspólne czytanie książki „Wyznaję” w przekładzie Anny Sawickiej. Każdy może zostać lektorem, a projekt zakłada, że czytelnicy wspólnymi siłami przeczytają powieść do końca roku. Z całości zostanie zmontowany film, zawierający wszystkie nagrania czytelników. Chcecie się przyłączyć, łapcie linkę:
bit.ly/CzytamyCabre
I jeszcze propozycja dla dzieci. Zerknijcie na profil Wydawnictwa Media Rodzina. U nich codziennie wieczorem (godz. 19.00) książkowe dobranocki z Kicią Kocią, Żubrem Pomponikiem. Wasze dzieci czekają na bajki? Czytane z werwą, polotem i mnóstwem zwariowanych atrakcji? To dobry adres, pod który musicie trafić: https://www.facebook.com/events/223115868974324/
Ciekawi jesteśmy, co Wy dzisiaj czytacie? Świętujcie ten dzień do zaczytania! 🙂