SUBLIMACJA/Сублімація Wystawa prac studentów ASP w Katowicach z Ukrainy
22 stycznia 2023
Główna Kluby i sekcje ul. Hallera 28 Dla młodzieży i dorosłych SUBLIMACJA/Сублімація Wystawa prac studentów ASP w Katowicach z Ukrainy

Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” ul. Hallera 28 zaprasza na wystawę SUBLIMACJA/Сублімація Wystawa prac studentów ASP w Katowicach z Ukrainy

FINISAŻ wystawy oraz spotkanie z artystami odbędzie się 20 stycznia 2023 o godzinie 18:00
Wystawę można oglądać od 5 grudnia 2022 do 22 stycznia 2023
Sublimacja
W psychologii sublimacja jest mechanizmem obronnym, dzięki któremu osoba pokonuje wewnętrzne napięcie poprzez przekierowanie energii [z traumatycznego doświadczenia] na społecznie akceptowalne cele.
Nie sposób zaprzeczyć wpływowi wojny na świadomość każdego, kto się z nią zetknął. Wiele osób już ucierpiało i nadal cierpi z powodu inwazji armii rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
Wystawa przedstawia zbiór prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, których wojna zmusiła do opuszczenia swoich dotychczas bezpiecznych domów i podjęcia próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Wspólny ból połączył ukraińskich studentów ASP, by opowiedzieć innym o swoich przeżyciach. Uczestnicy przyjechali do Polski z różnych części Ukrainy: Dniepru, Irpina, Kijowa, Charkowa, Lwowa i Drohobycza. Każdy z nich zabrał ze sobą swój własny bagaż emocjonalny – swój smutek, ból, swoją historię do opowiedzenia. Swoje uczucia, wewnętrzne przeżycia i lęki artyści przenoszą na płótno i papier. Naszej uwadze ukazuje się różnorodne i nieoczywiste zestawienie kłębiących się myśli i uczuć młodej osoby oderwanej od domu, gwałtownie i okrutnie wyjętej ze swojej codzienności, osoby zmuszonej do konfrontacji z niepokojem, strachem i niepewnością.
Prace uczestników są donośną i zdecydowaną ekspresją woli walki, a jednocześnie próbą odseparowania się od traumatycznych przeżyć bieżącego roku.

Сублімація
Сублімація — це захисний механізм у психології, за допомогою якого людина долає внутрішнє напруження через перенаправлення енергії [з травмуючого досвіду, переживання] на соціально прийнятні цілі.
Заперечити вплив війни на свідомість кожного, хто з нею стикався — неможливо. Багато людей вже постраждали та продовжують потерпати від вторгнення російської армії на територію України.
Bиставка представляє нам колекцію робіт студентів Академії Образотворчого Мистецтва в Катовіцах, котрих війна змусила покинути свої безпечні домівки і намагатися віднайти себе у новій реальності. Спільний біль об’єднав українських студентів Академії, де вони зібралися щоб розповісти іншим про свій досвід. Учасники вистави потрапили до Польщі з різних куточків України: Дніпро, Ірпінь, Київ, Харків, Львів, Дрогобич. Кожен з них забрав із собою свій емоційний багаж – свій смуток, біль, свою невимовлену історію. Свої почуття, внутрішні переживання та страхи артисти передають на полотно та папір. До нашої уваги постає різноманітне й неочевидне зіставлення виру думок і почуттів молодої людини, відірваної від дому, раптово й жорстоко вирваної зі свого повсякденного життя. Людини, змушеної зіткнутися з тривогою, страхом та невпевненістю.
Роботи учасників – це гучний і рішучий вияв волі до боротьби, і водночас навпаки – спроба сепарації від травмуючих подій 2022 року.