slider_ociepka
slider_domowe_diy
Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia SCRABBLE (2)
bukowski-komputer
slajder warsztaty bibułkarskie
slider_iluzja
wystawa stan wojenny on line ul. Obr. Westerplatte 10

Stan wojenny 1981-1983 – wystawa

13.12.2020

13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Jak do tego doszło? Dlaczego wprowadzono stan wojenny? Jakie wydarzenia doprowadziły do tej sytuacji?  O tym dowiemy się z wystawy elementarnej, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Katowicach, we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej tym razem w formie slajdu prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Pokazane fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN. Warto zgłębić informacje na temat tego wydarzenia uznawanego za jedno z najdramatyczniejszych w powojennej historii Polski.

Autorzy wystawy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot
Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Neja
Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Opracowanie graficzne: Aleksandra Korol-Chudy