Filia nr 1 : obrońców Westerplatte 10

„Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały…” – wystawa
15 czerwca 2020
Główna Kluby i sekcje ul. Obr. Westerplatte 10 „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały…” – wystawa

Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach przy ul. Obr. Westerplatte 10 zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę pt. „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały …”. Wystawę będzie gościć w sali widowiskowej filii nr 1 od 15 czerwca 2020 roku – z zachowaniem rygorów sanitarnych związanych z epidemią Covid-19.

Wystawa „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały …” stworzona została przez pracowników naukowych Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Składa się z 20 plansz, prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego.

Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń.

Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojsk Polskich w 1922 roku. W zrozumieniu epoki pomagają kopie archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek.

Zapraszamy !!!

Orzeł Biały ... 1 plansza