Zaznacz stronę

Filia nr 2 : Plac pod Lipami 1

Planszówkowa Majówka z DIXIT
1 maja 2020
Główna Kluby i sekcje Plac pod Lipami 1 Planszówkowa Majówka z DIXIT

W tym roku Majówkę spędzimy raczej w domu, pandemia wciąż nie odpuszcza, a i pogoda jakoś specjalnie nas nie rozpieszcza. Mamy propozycję. Wyłączcie komputery, telewizory, odłóżcie smartfony, zbierzcie wszystkich domowników, usiądźcie wygodnie, otwórzcie pudełko i rozpocznijcie grę…
Już wiecie o co nam chodzi? Wróćcie do planszówek, przypomnijcie sobie ile radości i dobrej zabawy dają wszystkim uczestnikom 🙂 Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa jakąś swoją ulubioną grę planszową, kto nie grał w Chińczyka, albo Monopol? Chyba się tacy nie znajdą 😉
My chcielibyśmy Wam wskazać grę, ale nie byle jaką, grę w której jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia… Polecamy DIXIT!

Współpraca Jean-Louisa Roubiry’egoMarie Cardouat dała światu planszówkę, która z miejsca ten świat oczarowała. Roubiry zaprojektował grę, której zasady są łatwe zarówno do przyswojenia, jak i wytłumaczenia, zmieszczą się na jednej zeszytowej stronie, a pozwalają na godziny fantastycznej zabawy. Cardouat swoimi ilustracjami tchnęła w nią ducha, który sprawia, że w Dixita chce się grać.

Przeogromną zaletą i również siłą gry są grafiki na kartach. Coś wspaniałego! Piękne, bajkowe, barwne, nieoczywiste, jak ze snów, albo wprost z kart niesamowitej powieści. To na nich opiera się cały smak gry.

Dixit to gra, która zaskakuje, choć jej zasady są dziecinnie proste, w związku z czym zagrać może w nią każdy. Wymaga jednak myślenia, często abstrakcyjnego, przez co szanse na to, że znudzi się graczom jest naprawdę znikoma.

Zasady są bardzo proste, łatwo i szybko można zacząć grać nawet z osobami, które w ogóle nigdy w nic nie grają, ale mają na to choć trochę ochoty. Inna sprawa, że im bardziej doświadczeni gracze, tym bardziej wyrafinowane hasła przewodnie są w stanie wymyślać.

Na kartach Dixita nie ma tekstu, nie ma tam jednak również symboli ani innych oznaczeń, umieszczono na nich jedynie różne rysunki. Również na pozostałych elementach nie pojawiają się żadne symbole (nie licząc cyfr i liczb).

Można zatem zadać sobie pytanie, jak gra się w grę, która nie mając tekstów ani symboli na kartach nie jest językowo niezależna, a jednocześnie mogą się przy niej dobrze bawić pięciolatki ze swoimi dziadkami? Jest to możliwe gdyż Dixit to gra wyobraźni i słów, gra skojarzeń. Jedna z najlepszych gier jakie stworzono. Oczywiście znajdą się i tacy którzy jej nie polubią, jednak większość osób, które znamy i które poznały Dixit, pokochała tę grę.

Jednym słowem, rozgrywka toczy się głównie w naszych głowach, gdy staramy się wymyślić jak najciekawsze i jednocześnie nieoczywiste skojarzenie oraz próbujemy odgadnąć, co inna osoba miała na myśli. 🙂

Zasady i przebieg gry:

• Na początku gry każdy dostaje 6 kart, na których znajdują się piękne, pobudzające wyobraźnię grafiki.

• Jeden z graczy zostaje narratorem. Jego zadaniem jest wymyślenie skojarzenia (wyrazu, zdania, fragmentu melodii, cytatu), który kojarzy mu się z jedną z posiadanych przez niego kart, następnie podaje głośno to skojarzenie i wykłada swoją kartę na stół, tak aby grafika pozostała niewidoczna.

• Pozostali gracze muszą wybrać po jednej ze swoich kart, która ich zdaniem najlepiej oddaje skojarzenie narratora i wykładają je na stół w ten sam sposób.

• Narrator zbiera wszystkie karty, tasuje je, a następnie odwraca grafikami do góry.

• Teraz przychodzi czas na głosowanie. Gracze za pomocą znaczników z cyframi wybierają jedną kartę, która – według nich – została zagrana przez narratora. Szczegóły punktacji zawiera instrukcja gry.

• Po przyznaniu punktów runda kończy się, każdy dobiera jedną kartę i narratorem zostaje kolejna osoba.

Jeśli jeszcze nie graliście w Dixit, polecamy! Jeśli macie ją w szufladzie, wyjmijcie i rozpocznijcie maj grillowaniem szarych komórek 😉

Skip to content