Wybierz filię:
Plac Pod Lipami 1; 3-3a ul. Obr. Westerplatte 10 ul. Gen. J. Hallera 28
slider_gawlik2021
slider_jar2021
slajder
slider_miko2
slajder  Peszek
slajder szopki 2
zamek-blake-instalacja3 Plac Pod Lipami 1; 3-3a

Instalacja artystyczno-literacka „Zamek”

27.05.2021

Meksykański artysta Jorge Méndez Blake od lat w swej twórczości zajmuje się wpływem literatury na społeczeństwo. Robił już instalacje inspirowane twórczością George’a Pereca, Itala Calvina, Juliusa Verne’a i Jorge Luisa Borgesa. Najsłynniejszą i najbardziej sugestywną jego pracą jest jednak „Zamek” (w oryg. „El Castillo”).

Projekt to ściana z cegieł mierząca 23 na 4 metry. Na pierwszy rzut oka mur wygląda normalnie. Ale, gdy bliżej mu się przyjrzeć, widać, że stoi na egzemplarzu książki Franza Kafki pod tytułem, jakby inaczej, „Zamek”. Tam, gdzie ten egzemplarz jest umieszczony, cegły lekko się wznoszą, tworząc łuk. Skutki drobnego zakłócenia w dole konstrukcji widać aż do samego jej szczytu.

Celem tego zabiegu jest zobrazowanie wpływu, jaki pojedyncza siła ma na całość konstrukcji. Tym samym artysta pokazał, jak ogromne znaczenie może mieć jedna powieść i jak jej minimalna obecność materialna może stać się obecnością o monumentalnym znaczeniu.

Macie takie książki, które zostały w Was na zawsze, mają wyjątkowe znaczenie i tworzą „podwaliny” Waszej wrażliwości czytelniczej? :)

Newsletter:
NAJNOWSZY PROGRAM W FORMACIE PDF POBIERZ
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA COVID-19 SZOPKI 2018-2019 - plakat A2 OST na krzywe SENIORZY 2018-2019 - plakat nr 1 SLIDER - Termomodernizacja 2018