slajder industriada
slajder bajtle
SLIDER - Konfrontacje 2017 ost. copy
Konkurs Kolęd 2016 - plakat - Kopia ul. Gen. J. Hallera 28

XI Konkurs Kolęd dla Przedszkolaków „Bóg się rodzi …”

14.01.2016

Konkurs Kolęd 2016 - plakat - KopiaMiejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach przy ul. Gen. J. Hallera 28  ma zaszczyt zaprosić wszystkich Przedszkolaków do udziału w XI Konkursie Kolęd dla Przedszkolaków „Bóg się rodzi…”. Zapraszamy do udziału jako uczestnicy oraz publiczność – 14 stycznia 2016 roku od godz.10.00.

Kilka słów o kolędzie…

Kolęda jak zawsze wiązała się ściśle ze świętami Bożego Narodzenia. Jedną z najważniejszych ceremonii bożonarodzeniowych, pielęgnowanych przez lud i przekazywanych z pokolenia na pokolenie, był obrzęd kolędowania. Słowo „kolęda” pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „calendae”, które w starożytnym Rzymie oznaczało początek miesiąca. Jako nazwa pieśni bożonarodzeniowej pojawiła się dopiero w XVII w. Obecnie wyraz ten ma wiele znaczeń: określa świąteczny prezent, chodzenie  po domach z szopką, czyli jasełkami. Pieśni te w dużej mierze tchną głębokim optymizmem. Mówią o wzajemnym poszanowaniu i miłości między ludźmi oraz wyrażają głęboką nadzieję na nowe, lepsze jutro. Jedną z najstarszych bożonarodzeniowych polskich pieśni jest Anioł pasterzom mówił (XV/XVI w.). W żłobie leży ułożył Piotr Skarga, zaś słowa poloneza Bóg się rodzi napisał Franciszek Karpiński. Szczególny hołd polskiej kolędzie złożył Fryderyk Chopin komponując melodię do „Lulajże Jezuniu”. Pięknem linii melodycznej urzeka nas „Cicha noc”, którą ułożył z kolei w roku 1818 organista niemiecki Franz Gruber.
Konkurs Kolęd dla Przedszkolaków w sposób naturalny wpisuje się w piękną polską tradycję śpiewania kolęd i pastorałek. Prostota melodii i zrozumiałe przesłanie pozwala młodym wykonawcom interpretować utwory ze zrozumieniem i dużą wrażliwością. Kolędy śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkich, obyczaj ten jest więc znakomitym łącznikiem między pokoleniami.

Konkurs Kolęd 2015 – Regulamin na stronkę Konkurs Kolęd 2016 – Karta zgłoszenia
Oświadczenie – XI Konkursu Kolęd dla Przedszkolaków

W razie jakichkolwiek pytań proszę dzwonić pod nr telefonu: 32/256 84 53

XI Konkurs Kolęd dla Przedszkolaków „Bóg się rodzi…” – Patronatem objęła Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, natomiast głównym sponsorem jest  Firma BATERPOL S. A. mieszcząca się w Katowicach.

Baterpol

ZAPRASZAMY!!!!

giszowiec-info-225x95 z12175791Q,Propozycja-nowego-hasla-i-logo-Katowic szopienice-org-225x95 PDM_logo