Wybierz filię:
Plac Pod Lipami 1; 3-3a ul. Obr. Westerplatte 10 ul. Gen. J. Hallera 28
slider_pozegnanie1
slajder K.Stanek 2
slider_animacja
slajder powstania 2020 strona
slajder kutz strona
slider_mech
Andrzej Górnik wystawa ul. Gen. J. Hallera 28

WYSTAWA ANDRZEJA GÓRNIKA

10.12.2019

Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” ul. Hallera 28 w Katowicach ma zaszczyt zaprosić na wystawę upamiętniającą życie i twórczość członka Grupy Janowskiej Andrzeja Górnika (1949 – 2019). Zaprezentujemy prace malarskie z prywatnej kolekcji rodzinnej, które będzie można podziwiać w tutejszej Galerii ANTRAKT od 10.12.2019 do 03.01.2020.

Andrzej GórnikUrodził się w Szopienicach (dzielnica Katowic) w 1949 roku. Emerytowany górnik kopalni „Wesoła”. Aktywny członek stowarzyszenie „Na Pograniczu”. Z grupą janowską związany od końca lat 90. XX wieku.Z malarstwem zetknął się po raz pierwszy przed czterdziestu laty – przystępując do działającej w Domu Kultury KWK „Lenin” (obecnie „Wesoła”) koła plastycznego prowadzonego przez Alojzego Mazura. Jak sam twierdzi, pierwsze jego prace były naiwne i prymitywne, ale niczym nie zrażony ciągle ćwiczył zarówno rysunek, jak i malarstwo i teraz może się pochwalić wypracowanym własnym stylem i niezłym kunsztem. Zostało to docenione, gdyż mimo skończonej wyłącznie szkołę zawodowej otrzymał weryfikację instruktora plastyki.Oprócz malarstwa miał także inne zainteresowania: z upodobaniem grał na perkusji, a także trenował boks, ale sztuka zwyciężyła i pasja ta jest jego sposobem na życie.Po likwidacji Domu Kultury przy KWK „Wesoła” przystąpiła do Grupy Janowskiej. Miał kilka wystaw indywidualnych oraz brał udział w niezliczonej ilości wystaw zbiorowych. Wielokrotnie był nagradzany w konkursach rejonowych i ogólnopolskich. Jego obrazy znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

http://www.grupajanowska.slask.pl/AG.php
Andrzej Górnik wystawa

Newsletter:
NAJNOWSZY PROGRAM W FORMACIE PDF POBIERZ
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA COVID-19 SZOPKI 2018-2019 - plakat A2 OST na krzywe SENIORZY 2018-2019 - plakat nr 1 SLIDER - Termomodernizacja 2018