Street art w Szopienicach
26.02.2021
Dziś zapraszamy Państwa do Szopienic na spacer szlakiem sztuki ulicznej. Można pochwalić się, że Katowice, to miasto licznych murali, a dzielnica Szopienice jest jej bardzo mocną częścią. A to wszystko dzięki organizowanemu od kilku lat festiwalowi – Katowice Street Art Festiwal, możemy oglądać tu wiele prac przedstawicieli street artu z całego świata.
Sztuka uliczna to pojęcie bardzo ogólne łączące w sobie wiele elementów od street artu, murali, szablonów, tagów po graffiti .
My dzisiaj przyjrzymy się pojęciu współczesnej sztuki street artu – definiowanej jako dziedzina obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej, mającej za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorcy i zmusić go do refleksji. Współcześni artyści bardzo zdecydowanie kontestują dominujące zjawiska w kulturze współczesnej zwłaszcza kwestie społeczne, konsumpcjonizm, ekologia, polityka, konflikty zbrojne, łamanie praw człowieka, dyskryminacja, dobrym przykładem jest tu chyba najbardziej rozpoznawalny twórca street artu – Banksy, który swoimi pracami porusza cały świat. Street art – jest sztuką, która bardzo dynamicznie się rozwija, przybywa artystów, wnoszących ciekawe pomysły oraz poruszających nowe problemy otaczającej nas rzeczywistości, a kontekst lokalny jest bardzo szczególny w prezentowanych pracach.
Naszą dzisiejszą wycieczkę po Szopienicach pragniemy rozpocząć od południowej części dzielnicy Katowic – zaczynając wędrówkę od ulicy Krakowskiej 148 – na której zlokalizowany jest pierwszy mural -THINK – autorstwa hiszpańskiego artysty o pseudonimie SPY, a zakończywszy na na wschodniej części Szopienic na ulicy Wiosny Ludów 62 – muralem artysty, urodzonego w Miami o pseudonimie AXEL VOID.
Przedstawiona poniżej mapka z numeracją od 1 do 12 lokalizuje wszystkie murale w przestrzeni dzielnicy.
Zapraszamy do Szopienic szlakiem sztuki ulicznej, bo warto ! Te artystyczne prace niewątpliwie wzbogacają estetyczny wizerunek dzielnicy, często opowiadają o ważnych tu tematach, a przede wszystkim upamiętniają znane osobistości związane z dzielnicą. I czekamy na więcej kolejnych odsłon murali w Szopienicach !
Mapka szlakiem murali w Szopienicach:

Prezentacja poszczególnych murali w dzielnicy:
-
-
1. „THINK”- mural powstały przy ul. Krakowska 148 w Katowicach w wykonaniu hiszpańskiego artysty o pseudonimie SPY w ramach Katowice Street Art. Festiwal 2013.
-
-
2. „Kazimierz Kutz” – mural powstały przy ul. Wypoczynkowej 3 zaprojektowany przez śląskiego artystę Erwina Sówkę, wykonany przez NIETAK.EU i Łukasz Zasadni z inicjatywy Gazety Wyborczej przy współpracy Urzędu Miasta Katowice, Katowice 2019.
-
-
3. Mural inspirowany twórczością Haliny Lerman powstały przy Placu Powstańców i Wiosny Ludów, w wykonaniu Marty Abramowicz and VAN w ramach Katowice Street Art. Festiwal w 2014 roku
-
-
4. Mural o tematyce górskiej powstały przy ul. Obr. Westerplatte 26, Autor niezidentyfikowany.
-
-
5. Mural powstały przy ul. Obr. Westerplatte 40 autorstwa Kamila Kuzko, związany z wystawą „Topografia wolności”, Katowice 2016.
-
-
6. Pyrlik i żelosko – mural przy ul. Morawa 5 ukazujący herb górniczy powstały w formie płaskorzeźby w wykonaniu ukraińskiego artysty Vova Vorotniov w ramach Katowickiego Street Art. Festiwal 2014.
-
-
7. Mural inspirowany śląską demonologią powstały przy ul. Morawa 2 w wykonaniu artysty, plastyka – Raspazjana.
-
-
8. Kpt. Robert Oszek – mural przedstawiający słynnego powstańca śląskiego umiejscowiony na budynku przy ul. Obr. Westerplatte 35 w wykonaniu Wojciecha Walczyka, powstały z inicjatywy Katowice Miasto Ogrodów, IPN Katowice i Miejskiego Domu Kultury „Szopienice –Giszowiec” w ramach obchodów setnej rocznicy Powstań Śląskich.
-
-
9. Skwer Walentego Roździeńskiego – mural o nazwie Roboty Ziemne – CARBONEUM powstały w 2015 roku autorstwa Macieja Chodzińskiego i Macieja Salamona
-
-
10. Flora i Florian – mural będący alegorią ery poprzemysłowej i ciągłości życia, w wykonaniu artystki i aktywistki Mony Tusz. Powstał w 2019 roku przy ul. Roździeńskiej 22 z inicjatywy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, finansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
-
-
11. Mural przy ul. Bednorza 43, powstały w 2013 roku w ramach Katowice Street Art. Festiwal wykonany przez francuskiego artystę ELTONO.
-
-
12. Mediocre „Mierne” – mural powstały w 2015 roku po obu stronach budynku przy ul. Wiosny Ludów 62, w ramach Katowice Street Art Festiwal. Autorem jest artysta AXEL VOID (Alejandro Hugo Dorda Mev). Mural stanowi hołd złożony klasie robotniczej, wszystkim ludziom zamieszkującym Szopienice i inne miejsca.
-
-
12. Mediocre „Mierne” – mural powstały w 2015 roku po obu stronach budynku przy ul. Wiosny Ludów 62, w ramach Katowice Street Art Festiwal. Autorem jest artysta AXEL VOID (Alejandro Hugo Dorda Mev). W swojej pracy odniósł się do historii miejsca, z którego widać pozostałości po hucie “Uthemann”. Obraz przedstawia skałę cynku, a wewnątrz niej płonący budynek dyrekcji dawnej huty. Mural stanowi hołd złożony klasie robotniczej, wszystkim ludziom zamieszkującym Szopienice i inne miejsca.