SLIDER - Konfrontacje 2017 copy - Kopia
spotkanie z autorką książki Plac Pod Lipami 1; 3-3a

Spotkanie autorskie z JOANNĄ TOFILSKĄ

13.03.2014

13.03.2014r. ZAPRASZAMY do MDK, Filia nr2,  Katowice-Giszowiec, Plac Pod Lipami 1 NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ TOFILSKĄ promującą  książkę swojego autorstwa POD PATRONATEM SPÓŁKI GIESCHE Gmina Janów na Górnym Śląsku.

• Unikalne zdjęcia, rzetelnie i ciekawie opowiedziana historia!
  • Interesuje Cię Janów, Nikiszowiec, Giszowiec? Ta książka jest dla Ciebie!
  • Może odnajdziesz na fotografii swoich przodków?!
  • Książka Pod patronatem spółki Giesche. Gmina Janów na Górnym Śląsku jest pokłosiem wystawy o tym samym tytule, prezentowanej w nikiszowieckim oddziale Muzeum Historii
    Katowic od kwietnia do września 2013 r. Zawiera bardzo bogaty materiał ilustracyjny – fotografie pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Historii Katowic oraz od licznych osób prywatnych, mieszkańców Janowa, Giszowca i Nikiszowca, a także reprodukcje projektów budowlanych z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach.
    Publikacja dotyczy dawnej gminy Janów, która w 1951 r. została włączona do Szopienic, a w 1960 r. wraz z nimi stała się częścią Katowic. W skład gminy od 1924 r. wchodziły trzy miejscowości skupione wokół kopalni węgla kamiennego „Giesche” – wieś Janów oraz dwa unikatowe osiedla górnicze wybudowane na początku XX w. przez koncern przemysłowy Georg von Giesche’s Erben: Giszowiec i Nikiszowiec, obecnie ważne punkty na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
    W publikacji zostały ukazane najbardziej charakterystyczne cechy wszystkich trzech miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowej architektury osiedli górniczych autorstwa Emila i Georga Zillmannów, a także wiele aspektów życia lokalnej społeczności – m.in. funkcjonowanie gminy, praca w kopalni Giesche, działalność wszelkiego typu organizacji, w tym wielu klubów sportowych, życie parafialne oraz udział mieszkańców gminy w powstaniach śląskich i wojnach światowych.

giszowiec-info-225x95 z12175791Q,Propozycja-nowego-hasla-i-logo-Katowic szopienice-org-225x95 PDM_logo