Wybierz filię:
Plac Pod Lipami 1; 3-3a ul. Obr. Westerplatte 10 ul. Gen. J. Hallera 28
slider szczegółowy Grupa Janowska
slider_gawlik2021
IMG_20211014_085934
Rysunek1
Las w słoju slajder
slajder szopki 2
Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia SCRABBLE (1) Plac Pod Lipami 1; 3-3a

Najstarsze kreskówki świata – hot or not?

01.02.2021

Kto nie lubi kreskówek, ręka do góry! Podejrzewamy, że Wasze ręce ułożone przed monitorem nie ruszyły ani o milimetr!

Chyba każdy z nas został wychowany na kreskówkach, różnych dla każdego z pokoleń, ale równie wartościowych i niezastąpionych w umilaniu dziecięcego czasu! Biorąc pod uwagę średnią wieku naszej MDK-owej ekipy, musimy przyznać, że teraz to my uczymy się od najmłodszych i próbujemy nadążyć za najnowszymi, najlepszymi, najgorętszymi tytułami lat ’20 XXI wieku!

Dlatego dla małej zamiany ról i faktu, że możemy się podzielić niecodzienną wiedzą, zapraszamy Was w podróż do przeszłości, a właściwie – początków kreskówek! Zawołajcie pociechy, usiądźcie wygodnie, bo oprócz krótkich opisów czekają na Was odnośniki do YouTube – w końcu kreskówki najlepiej opowiedzą o sobie same!

 

Uznana za najstarszą kreskówkę na świecie „Fantasmagorie” powstała w… 1908 roku! Pionerem tej sztuki był Francuz Émile Cohl. Aby uzyskać efekt ruchu, artysta stworzył 700 wykonanych czarnym tuszem na białym papierze rysunków, sfotografował je, a odbitki wywołał w negatywie – ten zabieg odwrócił kolory i powstały oglądane przez nas rysunki w białej kresce na czarnym tle. Zobaczcie sami!

https://www.youtube.com/watch?v=nyTYNZUd3hQ

42389568456436984iygre

 

Druga kreskówka to „Little Nemo” z 1911 roku.

Każdy kadr tej bajki został ręcznie narysowany na papierze ryżowym. Co różni go od poprzedniego dzieła, to kolory. I choć autor najprawdopodobniej sam wybrał paletę barw, to kolorowaniem 4000 rysunków zajmował się cały sztab zatrudnionych kobiet!

https://www.youtube.com/watch?v=uW71mSedJuU

moviessilently

 

„Feline follies” to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych propozycja z 1919. Wykonana przez Pat Sullivan i Otto Messmer opowiada o losach kota Felixa! Felix to łamacz kocich serc, lowelas i romantyk! Zobaczcie sami!

https://www.youtube.com/watch?v=7HskWL82GeQ

cinemacats

 

I na samym końcu… Pierwsza kreskówka studia Walt Disney! Myślicie, że to „Myszka Miki”? Nic bardziej mylnego! „Alice’s Wonderland” to tytuł tej bajki i absolutnie nie mylcie jej z „Alicją w krainie czarów”! Co ciekawe, tytułowa Alicja jest tu odgrywana przez żywą aktorkę Virginię Davis. Elementy kreskówkowe są więc wymieszane z filmowymi kadrami. Zapraszamy do seansu! P.S. Warto obejrzeć z osobą mogącą przetłumaczyć umieszczone w filmie tablice w języku angielskim ;)

https://www.youtube.com/watch?v=tbi9bkTQWAQ

wikipedia

Newsletter:
NAJNOWSZY PROGRAM W FORMACIE PDF POBIERZ
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA COVID-19 SZOPKI 2018-2019 - plakat A2 OST na krzywe SENIORZY 2018-2019 - plakat nr 1 SLIDER - Termomodernizacja 2018