slider szczegółowy Grupa Janowska
grupa-janowska ul. Gen. J. Hallera 28

Jubileusz 75-lecia Grupy Janowskiej

jubileusz Grupa Janowska slider

Grupa Janowska działa nieprzerwanie od 1946 roku. Zespół malarzy amatorów powstał z inicjatywy Ottona Klimczoka w świetlicy przy kopalni KWK „Wieczorek”. Początkowo w skład  grupy plastycznej wchodzili: Paweł Wróbel oraz jego kuzyn Leopold, Ewald Gawlik, Antoni Jaromir i Bolesław Skulik. Do organizowanych wspólnie wystaw był także zapraszany najsłynniejszy  z malarzy janowskich – Teofil Ociepka. Członkowie grupy spotykali się na cotygodniowych zajęciach po to by porozmawiać o sztuce, podzielić się swoimi opiniami na ten temat, pokazać swoje  prace i szkice jakie wykonali w domach, dokonać korekty, udzielać sobie wskazówek. To nie zmieniło się do dnia dzisiejszego. Każdego z członków grupy cechowała indywidualność i oryginalność w tym co tworzyli wynikająca z własnego bagażu doświadczeń oraz programu artystycznego. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku opiekę nad grupą przejął Zygmunt Lis, wspaniały artysta i pedagog, który szybko zdał sobie sprawę że próba jakiegokolwiek formowania tak wielu indywidualistów nie da zamierzonych efektów dlatego skupił się na organizowaniu im warunków do twórczego działania i promocji tego co robią jego podopieczni. Taka postawa sprzyjała rozwojowi grupy do której trafił znakomity Erwin Sówka. Jego  dzieła są dzisiaj charakterystycznym i obowiązkowym elementem  naszego śląskiego artystycznego krajobrazu. Po śmierci Zygmunta Lisa opieką nad grupą zajął się, ponownie powracając do niej, Helmut Matura. Nie miał on łatwego startu jako lider gdyż w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zlikwidowano dom kultury przy kopalni KWK „Wieczorek” ,a malarze stracili możliwość prowadzenia zajęć  i spotykania się tam. Szczęśliwie schronienie i okazałą pracownię grupa uzyskała w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” gdzie działają do dnia dzisiejszego. Matura zaproponował przystąpienie do grupy malarzom związanym z innymi likwidowanymi domami kultury. I tak do zespołu trafili między innymi Paweł Kurzeja, Dieter Nowak, wspaniały pejzażysta Józef Gajzler czy Andrzej Górnik. O grupie znowu zaczęło być głośno. Tym bardziej, że zadbano także o huczne obchody kolejnych jubileuszy jej powstania (50. i 60. lecia) połączone z wystawami prac zarówno dawnych jak i obecnych członków. W tej atmosferze do zespołu sami zaczęli się zgłaszać amatorzy malarstwa z całego województwa, grupa stała się najprężniej działająca i najbardziej rozpoznawalną, co miało również przełożenie na liczbę organizowanych wystaw i zdobywanych nagród. Helmut Matura zmarł w październiku 2011 roku, pozostawił po sobie grupę przyjaciół z zapałem oddający się swojej pasji. Taką grupą przejęła Sabina Pasoń. Ona to z ogromnym zaangażowaniem starała się aby o malarzach janowskich było głośno. Wprowadziła grupę w strefę mediów socjalnych. Dzięki stronie oraz fanpage na facebooku każdy może dowiedzieć się na bieżąco o artystycznych poczynaniach malarzy, co obecni tworzą , gdzie wystawiają swoje prace, można komentować ich obrazy i być z nimi naprawdę blisko. Od 2019 roku liderem grupy jest  Antoni Długi,  realista o mistrzowskim warsztacie którego uczył się w pracowni malarza Leszka Piaseckiego – ucznia mistrza Jerzego Kossaka. Antoni ustanowił obecny skład grupy w następującym składzie: Antoni Długi – Lider Grupy, Jan Czylok, Sabina Pasoń, Jan Jagoda,  Piotr Porada, Paweł Kurzeja, Andrzej Piotr Lubowiecki, Zdzisław Majerczyk, Dieter Nowak, Artur Śmieja, Agnieszka Niczke-Kamińska, Irena Magarewicz, Bożena Polaczek, Stefan Szuster, Urszula Moska. W tym składzie Grupa obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia. Dla Grupy Janowskiej ważna jest tradycja i poczucie przynależności, które pozwoli następnym pokoleniom twórców doczekać okrągłej rocznicy stulecia istnienia grupy. Jest to tym bardziej istotne, że pierwsi członkowie tego zespołu już teraz na stałe weszli do kanonu kultury na Śląsku.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA COVID-19 SZOPKI 2018-2019 - plakat A2 OST na krzywe SENIORZY 2018-2019 - plakat nr 1 SLIDER - Termomodernizacja 2018