Wybierz filię:
Plac Pod Lipami 1; 3-3a ul. Obr. Westerplatte 10 ul. Gen. J. Hallera 28
SLIDER - Karnawałowa Dyskoteka 2019_edited-2
SLIDER - Szwarlik 2018_edited-1
SLIDER - Warsztaty mikołajkowe 2018_edited-1
MIKOLAJKI - SLIDER
SLIDER - Dzień pluszowego misia 2018_edited-2

Galeria ANTRAKT

wystawa2Galeria ANTRAKT Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach rozpoczęła swoją działalność w 2002 roku. Inauguracyjna wystawa „Teatr światłem malowany” zapoczątkowała cykl comiesięcznych spotkań, prezentujących prace zarówno artystów młodych, rozpoczynających swoją drogę, jak i bogaty dorobek osób znanych i cenionych w regionie. W ciągu istnienia zorganizowano już ponad 60 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Potencjał tego miejsca pozawala prezentować zarówno prace fotograficzne (np. Fotografia „Miejsc opuszczonych” Anny Mika czy Fotografia ślubna Marii Mendakiewicz), jak i barwne obrazy Pawła Garncorza czy Jarosława Kassnera. Częstym gościem Galerii są także prace działającej w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” Grupy Janowskiej. Galeria ANTRAKT jest także miejscem otwartym dla dzieci, które swoje prace powstałe w trakcie zajęć plastycznych mogą następnie oglądać podczas tematycznych wystaw zbiorowych.

Galeria ANTRAKT to przestrzeń wystawiennicza, do której często zaglądają artyści nie tylko z naszego regionu. Przyciąga przede wszystkim klimatem, który zawdzięcza ciekawej aranżacji wnętrza, stanowiącej dopełnienie każdej wystawy. Oprócz comiesięcznych wystaw Galeria ANTRAKT od początku swojej działalności była miejscem spotkań autorskich z artystami, a także występów muzycznych i poetyckich.

 

Galeria „ANTRAKT”:
czynna od poniedziałku do piątku od 14.30 do 20.00; w soboty od 10.00 do 14.00

 

WYSTAWA w Galerii ANTRAKT

 

Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach przy ul. Gen. J. Hallera 28 zaprasza na wystawę malarstwa JANA CZYLOKA -  artysty nieprofesjonalnego Grupy Janowskiej do galerii „Antrakt”.

Jak pisze o sobie: …… „Jestem emerytowanym ratownikiem górniczym, szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Interesuję się malarstwem sztuką Japonii, białą bronią, historią wojenną. Wśród tych pasji największą jest malowanie. Maluję od 40 lat. Pierwsze farby olejne dostałem w prezencie od żony. Inspiracją moich obrazów na początku były obrazy marynistyczne a teraz właściwie interesuje mnie cały otaczający świat, chociaż zdecydowanie na pierwszy plan wysuwają się kobiety (jako model do malowania). Lubię też szokować swoimi skojarzeniami i tematami czerpiąc z obecnej sytuacji politycznej i życiowej. Kiedy pracowałem na kopalni zdarzało mi się brać udział w plenerach malarskich organizowanych przez zakład pracy. 12 lat temu zostałem członkiem Grupy Janowskiej dzięki zaproszeniu Helmuta Matury, który był wtedy liderem. Spotkania z ludźmi, którzy podzielają wspólne zainteresowania i pasje, pozwoliły mi się rozwinąć, poznać inne techniki malarskie. Należę również do Stowarzyszenia „Barwy Śląska” działającego w Rudzie Śląskiej przy Galerii Gerarda Trefonia, który w swojej ogromnej kolekcji gromadzi prace artystów amatorów (intuicyjnych). Od 2016 roku uczestniczę w zajęciach u Pana Piotra Naliwajko, ponieważ niektóre tematy, jakie mnie inspirują są, moim zdaniem, poza zasięgiem moich możliwości warsztatowych. Zorganizowano mi kilka wystaw w moim mieście rodzinnym – Rudzie Śląskiej. Co roku staram się brać udział w wystawie „Rudzka Jesień”.

Ten życiorys pomogła mi napisać moja żona, ponieważ nie jestem mocny ani w pisaniu ani w mówieniu. Najlepiej potrafię wyrażać siebie malując, parafrazując słowa Wyspiańskiego z „Wesela” – …co mi w duszy gra i co w moich widzę snach…”

 

 

Newsletter:
NAJNOWSZY PROGRAM W FORMACIE PDF POBIERZ
SLIDER - Termomodernizacja 2018 RODO SLIDER - ŚKUP_edited-3 giszowiec-info-225x95