slider_ociepka
plakat mural 1
slider_potwory1
Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia SCRABBLE (2) Plac Pod Lipami 1; 3-3a

DJ, VJ, AR, VR – odkrywamy tajemnicze skróty współczesnych mediów (dla seniorów)

19.01.2021

Zapraszamy seniorów do zapoznania się z kilkoma wszędobylskimi skrótami! :) Ku lepszemu zrozumieniu współczesnych nurtów technologicznych oraz ku chwale dobrego kontaktu z młodszymi pokoleniami!

dark-1850120_1920

DJ

I choć DJ-e to nie odkrycie XXI wieku, podrzucamy kilka ciekawych informacji. Skrót “DJ” został zaczerpnięty z dwóch słów: „disc” (dysk) i „jockey” (dżokej) i oznacza osobę grającą dla publiczności nagraną wcześniej muzykę. I choć pierwotnie owym nośnikiem muzyki były płyty winylowe, to obecnie DJ może grać z kaset, płyt CD, a przede wszystkim: cyfrowych plików muzycznych. DJ nie tylko puszcza muzykę, ale także ją odpowiednio miksuje, a ta czynność może być obecnie formą muzycznego artyzmu. DJ może używać syntezatorów, mikserów, elektronicznych instrumentów, talerzy obrotowych gramofonu i wielu innych urządzeń służących do tworzenia muzyki elektronicznej.

Chcecie zaimponować swoim słuchającym muzyki elektronicznej wnukom? Włączcie przy kulaniu klusek ten film na YouTubie – integracja międzypokoleniowa GWARANTOWANA ;)

P.S. Catz ‘N dogs to POLSCY DJe ze Szczecina!

VJ

VJ to skrót od „video jockey”. VJ w latach ’80 był osobą prezentującą klipy muzyczne na antenie stacji muzycznych takich jak np. MTV. Obecnie termin ten bardziej odnosi się do osób, które na żywo tworzą wizualizacje do muzyki. Robią to podczas koncertów, imprez w klubach, festiwali i wszelkich innych imprez muzycznych. VJ-e w czasie rzeczywistym w taki sposób miksują, łączą, manipulują wizualizacjami, aby nie tylko współgrały one z muzyką, ale także tworzyły unikatowy klimat wydarzenia. Używają do tego sprzętu komputerowego, a źródła, z których korzystają przy tworzeniu wizualizacji są ograniczone tylko ich wyobraźnią. Żeby w najlepszy sposób przybliżyć pracę VJ, polecamy zobaczyć ten filmik:

P.S. VJ nie obsługuje świateł imprezy, ale to, co się dzieje na ekranie/ekranach na/wokół sceny.

AR

mobile-phone-1875813_1920

I to zdecydowanie nie ten z terenów rolniczych! AR to skrót od „augmented reality”, czyli rzeczywistości poszerzonej. W ogromnym skrócie jest to „nakładanie” na świat rzeczywisty elementów 3D generowanych w świecie wirtualnym. Przykładowo: nagrywamy filmik z wakacji, do którego, w czasie rzeczywistym możemy dołączyć skradającego się tygrysa wygenerowanego przez nasz telefon. To się oczywiście pojawia tylko na ekranie, ale daje bardzo ciekawe efekty w późniejszym oglądaniu. Technika ta nie służy samej rozrywce. Wykorzystuje ją medycyna (np. obraz struktury narządów wewnętrznych) czy motoryzacja (np. wizualizacje na szybach pojazdów). I tak! Filtry używane na TikToku czy Snapchacie to właśnie AR! Rzeczywistość poszerzona! :)

Wrzucamy filmik po polsku!

VR

people-2557494_1920

Ostatnie, ale nie najmniej ważne! „Virtual reality” – rzeczywistość wirtualna. Taka trochę jak u Lema, trochę jak w Matrixie, a obecnie będąca trójwymiarową rzeczywistością wykreowaną komputerowo. Obiekty kreowane w rzeczywistości wirtualnej są prezentowane w skali 1:1, można też z nimi wchodzić w interakcję. Tak, zaliczają się do nich coraz modniejsze wśród domowych użytkowników gry z okularami 3D! VR to nie tylko rozrywka – rzeczywistość wirtualną tworzy się także na potrzeby relaksu, sztuki (niedawna wystawa twórczości Beksińskiego w Bibliotece Śląskiej) czy medycyny i muzealnictwa! W Katowicach także możecie poczuć na własnej skórze technologię VR i nie mówimy tu o wizycie w Cinema City! W naszym pięknym mieście co roku odbywa się festiwal „Ars Independent”, podczas którego można oglądać krótkie, angażujące filmy stworzone w technologii VR (i wiele innych – punkt obowiązkowy na spędzenie czasu z nastoletnimi wnukami!). A dla czystej zabawy warto wybrać się do studia VR na ulicy Stawowej! Chcecie niezaprzeczalnie zostać babcią i dziadkiem roku? Zajrzyjcie tutaj i zaplanujcie wizytę: https://cybermagia.com.pl/

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA COVID-19 SZOPKI 2018-2019 - plakat A2 OST na krzywe SENIORZY 2018-2019 - plakat nr 1 SLIDER - Termomodernizacja 2018